Kako ekskluzivno doznajemo, već ovaj tjedan postojeći dioničari Petrokemije trebali bi primiti poziv za sudjelovanje u više nego nužnoj dokapitalizaciji. Poziv bi navodno trebao ići na adrese svih postojećih dioničara, osim onih malih s vrijednošću uloga ispod 50.000 eura. Situacija u kutinskoj tvrtki više je nego dramatična. Prošlu godinu zaključili su sa strašnim gubitkom od 178 milijuna kuna, a u prvom kvartalu ove godine izgubili su dodatnih 55 milijuna kuna. Kompaniji hitno treba modernizacija iz više razloga: kako bi udovoljila EU standardima, zbog opće sigurnosti (eksplozija petrokemijskog postrojenja u SAD-u dobra je opomena) te zbog povećanja učinkovitosti.
Pojeli vlastiti kapital
S obzirom na to da je kompanija neuspješnim poslovanjem pojela šezdesetak posto svog kapitala, jasno je da sami ne mogu osigurati sredstva za dokapitalizaciju. Isto tako, jasno je da bi se u slučaju daljnjeg ponavljanja katastrofalnih kvartalnih gubitaka, koji se tradicionalno pravdaju visokom cijenom plina ili lošim vremenskim prilikama, moralo krenuti u pokretanje stečajnog postupka.
Doznajemo da hrvatski mirovinski fondovi spremno čekaju poziv na sudjelovanje u dokapitalizaciji. Bit će riječ o respektabilnom iznosu od dvjestotinjak milijuna kuna ili oko 25 posto kapitala. S obzirom na to da je vrlo vjerojatno kako će kroz dokapitalizaciju u Petrokemiju ući dodatni značajan novac mirovinskih štediša, postaje jasno kako se ne smije dopustiti da se neučinkovito poslovanje kutinske Petrokemije ubuduće socijalizira bilo na račun poreznih obveznika bilo na račun mirovinskih štediša. U protivnom bi se uprave mirovinskih fondova moglo optužiti za svjesno hazardiranje novcem mirovinskih štediša.
Iako zasad nema službenih najava privatizacije Petrokemije, iz promijenjene uprave stigla su priznanja o potrazi za novim strateškim partnerom. Može se pretpostaviti da će se novog strateškog partnera pokušati zadovoljiti ponudom 25-postotnog udjela. Na taj bi se način moglo govoriti o marginaliziranju uloge države u Petrokemiji, baš kao što će se dogoditi i u koprivničkoj Podravki.
Čačić zakuhao pa ništa
Podsjetimo da je prvu ozbiljnu najavu privatizacije Petrokemije dao bivši prvi potpredsjednik Vlade Radimir Čačić nakon povratka iz Rusije, a nakon toga uslijedile su žučljive i destruktivne reakcije sindikata kutinske Petrokemije. Dulje vrijeme mogle su se pratiti spekulacije o mogućem ulasku velikih ruskih igrača u Petrokemiju (primjerice Gazproma), a poslovni kuloari trenutačno potiču priče o navodnom interesu Borealisa, velike grupe s moćnim petrokemijskim dijelom biznisa. Borealis operira u 120 zemalja, ima 5300 zaposlenih te generira prihode od 7,5 milijardi eura. Najveći je dioničar, sa 64-postotnim udjelom, Petroleum Investment Company iz Abu Dhabija, a ostatak drži austrijski OMV.
Dramu u Petrokemiji donekle smiruje činjenica da je nedavno redefiniran nepovoljni ugovor o dobavi plina koji su sklopili s Inom.
>> 'U slučaju napada na Petrokemiju Kutina će nestati s lica zemlje'